Marina Yacht Residence to nowy port jachtowy, który ma powstać w Szczecinie na terenie Camping Marina PTTK przy ulicy Przestrzennej. Będzie to pierwsza w dużej mierze bezobsługowa przystań na Pomorzu Zachodnim!
Przeprowadzenie inwestycji będzie możliwe dzięki dotacji w ramach Programu „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje”, Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2020, schemat NORW.19.01.02 Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue growth. Nakłady na realizację projektu oszacowano na ponad 17 milionów złotych.
– W ramach projektu powstanie nowoczesny, semiautonomiczny port jachtowy, w dużej mierze bezobsługowy, położony nad jeziorem Dąbie, w Szczecinie, w bezpośrednim sąsiedztwie zieleni i nowopowstających obiektów mieszkalnych – wyjaśnia Zbigniew Jagniątkowski prezes Związku Portów i Przystani Jachtowych, który stoi na czele zespołu, który ubiegał się o dofinansowanie projektu.
– Inteligentna i ekologiczna marina ma być przykładem zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych. W ramach projektu zostanie zastosowane innowacyjne technologie oraz rozwiązania ekologiczne, sprzyjające zachowaniu zrównoważonego środowiska – tłumaczą wnioskodawcy.
W ramach projektu na ternie ówczesnej Camping Marina PTTK zostanie wybudowany nowy falochronowy pomost stały oraz posadowione pomosty pływające. Zmodernizowane będą istniejące nabrzeże i jeden pomost stały, a marina zostanie wyposażona w eko oczyszczalnię ścieków z eko sanitariatami, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, system zapobiegania tworzenia lodu w zimie obszarze basenów portowych. Marina wzbogaci się o monitoring i semiautomatyczny system zarządzania. W ramach współpracy z partnerem norweskim zostanie kupiony dźwig do wodowania jachtów oraz pozostałe środki trwałe, stanowiące system transportu jachtów.
Będzie to pierwsza na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim przystań oparta na ograniczeniu zakresu obsługi przy jednoczesnym podnoszeniu poziomu indywidualnego bezpieczeństwa. Marina będzie nastawiona na minimalizację zużycia energii oraz wykorzystaniu jej odnawialnych źródeł.
Głównym inwestorem jest firma Polino Marszałek sp.k. ze Szczecina, a projekt będzie realizowany w partnerstwie z firmą norweską Demanor SA, która bierze udział w przygotowaniu i technicznych i realizacyjnych parametrów projektu. Nowa marina ma zostać oddana do użytku najpóźniej wiosną 2024r.