Po raz czternasty w siedzibie PTTK, odbyło się pod posiedzenie Jury Konkursu Nagrody Przyjaznego Brzegu. Znamy wyróżnienia, które trafiły na Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. Konkurs organizowany jest przez Centrum Turystyki Wodnej PTTK, pod patronatem honorowym Ministra SiT, MGMiŻŚ, Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, oraz PGW Wody Polskie. W konkursie premiowane są takie inwestycje służące turystyce wodnej, jak:
– budowa i modernizacja przystani żeglarskich i stanic wodnych,
– programy inwestycyjne obejmujące miasta, regiony, szlaki wodne,
– działania osób fizycznych, klubów i stowarzyszeń, samorządów oraz innych instytucji i organizacji.
Konkurs Nagroda Przyjaznego Brzegu od pierwszej edycji odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Sportu i Turystyki, który przyznaje również swoją główną nagrodę -Grand Prix, tradycyjnie wręczaną podczas corocznych Targów Sportów Wodnych i Rekreacji „Wiatr i Woda” w Warszawie (tym razem w dniach 8-11 marca br.) (…)
Konkurs Nagroda Przyjaznego Brzegu wyrasta z wnikliwego spojrzenia na infrastrukturę. Jest to nagradzanie działań o charakterze kulturalnym, historycznym i ekologicznym naszych wód. To także badania historyczno-archeologiczne, publikacje książkowe oraz akcje mające na celu podtrzymywanie pamięci o mijających czasach.
Zachowanie tej pamięci jest ważne, a ludzie działający na tym polu nie robią tego dla nagród, ale z pasji i woli działania. Chcą, aby ich jeziora i rzeki były czystsze i przyrodniczo w piękniejszej oprawie. Jury dostrzega te starania i nagradza ich autorów nagrodą, której znaczenie i prestiż dla laureatów z roku na rok rośnie.
Nagrody Przyjaznego Brzegu za 2017 r. w XIV edycji konkursu, to:
* Grand Prix – – za ukazanie na nowo piękna Jeziora Drawskiego, jego historyczną eksplorację, wspaniałe wydawnictwa i organizację wielu ciekawych imprez wodniackich.
* Porty i przystanie – cztery nagrody, w tym dla Mariny Wapnica w Międzyzdrojach – za przekształcenie zapomnianego portu w tętniącą życiem marinę.
* Przedsięwzięcia – Miasto Szczecin – za doskonałe przygotowanie i organizację III finału The Tall Ships Races 2017, oraz Andrzejowi Minkiewiczowi – za stworzenie i wieloletnią organizację przeglądu filmu żeglarskiego Festiwal JachtFilm (w Szczecinie).
* Instytucje i stowarzyszenia – pięć nagród. Osoby – trzy nagrody, w tym dla kpt. ż. w. Włodzimierza Grycnera – niezmordowanego komodora Flisów Odrzańskich (z finałami w Szczecinie), za promocję Odry w Polsce i na świecie.
Źródło: Żagle, ZOZŻ