Zbliża się druga edycja Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Ponownie wyróżnione zostaną osoby, osiągnięcia i inicjatywy związane z żeglarstwem. W marcu, podczas uroczystej gali, poznamy zwycięzców w aż dziesięciu kategoriach! Wybór zwycięzców poprzedzi zgłaszanie kandydatów i wyłonienie nominowanych. Nad całością czuwać będzie kapituła nagród i prezydent Szczecina, który w roku 2016 zdecydował o ustanowieniu nagród.
– Nagrody są odpowiedzią na inicjatywę środowiska żeglarskiego naszego miasta, które ma bogate tradycje i doświadczenie – zapowiedział Prezydent Piotr Krzystek. – Chcemy wyróżniać szczególne osoby oraz instytucje, które wykazały się w żeglarstwie w sposób wyjątkowy. Myślę że poprzez godne wykorzystanie potencjału, który drzemie w tej nagrodzie, utrwalamy w świadomości społecznej, jak ważną rolę żeglarstwo pełni w życiu naszego miasta.
Celem nagród jest popularyzacja żeglarstwa i jego tradycji; uhonorowanie ważnych osiągnięć żeglarskich (w tym związanych z Pomorzem Zachodnim i Pomorzem Przednim); kształtowanie i rozwijanie świadomości morskiej i wyróżnienie dokonań w dziedzinie wychowania morskiego dzieci i młodzieży. Kategorii, w których Prezydent Miasta Szczecin (na rekomendację członków Kapituły) będzie mógł przyznać nagrody jest aż dziesięć.
– Główną nagrodą jest nagroda im. kapitana Ludomira Mączki – mówił żeglarz Piotr Owczarski, członek kapituły. – Tym samym jej patronem został znany żeglarz, podróżnik, postać, która zrosła się ze Szczecinem. Cechą szczególną tej nagrody jest jej międzynarodowy wymiar.
Pozostałe kategorie to:
* Rejs Roku – Nagroda imienia Wyszaka (fundatorem nagrody jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski);
* Żeglarz Roku (fundatorem Nagrody jest ZOZŻ);
* Regatowiec Roku – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Kuby Jaworskiego;
* Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Haski;
* Nagroda Kota Umbriagi;
* Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina;
* Wydarzenie Żeglarskie;
* Młody Żeglarz Roku;
* Żeglarska Nagroda Specjalna.
Kandydatur do poszczególnych nagród od 10 stycznia do 15 lutego 2018 będą mogli zgłaszać mieszkańcy Szczecina, województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Przedniego, a w przypadku Nagrody imienia kapitana Ludomira Mączki, także mieszkańcy całej Polski. Prócz tego kandydatów zgłaszać mogą także: członkowie kapituły oraz instytucje publiczne, związki, stowarzyszenia, fundacje, organizacje i kluby żeglarskie. Spośród nadesłanych kandydatur wyłonieni zostaną nominowani do poszczególnych wyróżnień. Laureatów poznamy podczas uroczystej Gali Żeglarskiej zaplanowanej na 24 marca 2018 roku.
W roku 2017, podczas pierwszej edycji Nagród, okolicznościowymi statuetkami uhonorowani zostali m.in. Szymon Kuczyński za samotne opłynięcie świata, Agnieszka Skrzypulec za wysokie lokaty na Olimpiadzie i Mistrzostwach Europy, Aleksandra i Andrzej Kocewiczowie za tworzenie tradycji żeglarskich na przystani Camping Marina w Szczecinie. Laureatem nagrody im. kpt Ludomira Mączki został w roku ubiegłym Wojciech Jacobson, który – prócz statuetki – otrzymał czek na 10 tys. zł. Uzasadnienie opracowane przez kapitułę brzmiało: „Dla żeglarskiego ambasadora Szczecina, za wieloletnią działalność na polu żeglarstwa, szerzenie jego idei, jako płaszczyzny porozumienia, współpracy i przyjaźni”.
Nagrody Żeglarskie Szczecina podkreślają charakter stolicy Pomorza Zachodniego – miasta związanego z wodą, żeglarstwem i gospodarką morską, co znajduje swoje odzwierciedlenie w strategii marki Szczecin Floating Garden 2050.
Źródło: Żegluga Szczecińska