Na kilka dni przed finałem The Tall Ships Races trwa gorączkowy okres w marinach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, a żeglarze…szukają wolnych miejsc.
Tuż przed finałem imprezy zajrzeliśmy do szczecińskich marin – coraz więcej żeglarzy i motorowodniaków, plany na dalsze rejsy po akwenach Pomorza Zachodniego i oczekiwanie na kolejnych gości. W basenach portowych wzmożony ruch i niecierpliwe wypatrywanie wielkich żaglowców. Podpowiadamy, gdzie najlepiej zatrzymać się podczas finału The Tall Ships Races.
Już teraz wiadomo, że właściwie nie ma szans na zacumowanie w samym sercu regatowych wydarzeń, czyli North East Marina na Wyspie Grodzkiej. – Od dłuższego czasu mamy już wszystkie miejsca zarezerwowane i obecnie z przykrością musimy odsyłać naszych gości z kwitkiem – informują w marinie miejskiej. Najnowsza szczecińska przystań spodziewa się więc sporej liczby żeglarzy i motorowodniaków. Władze mariny podkreślają, że zadbały o przygotowanie dla gości wielu materiałów promocyjnych dotyczących regionu w tym locji i map Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
Żeglarze i motorowodniacy powinni więc poszukać miejsc postojowych nieco dalej od Wałów Chrobrego. Sprawdziliśmy – wolne miejsca czekają w kilku innych szczecińskich przystaniach jachtowych, w których można skorzystać także z innych usług żeglarskich.
– Przed finałem The Tall Ships Races zdecydowanie odczuwalny jest wzmożony ruch. Mamy więcej gości nie tylko z Polski. Jest wiele bander niemieckich i skandynawskich – wyjaśnia Anita Kutyła z biura Mariny Pogoń przy ul. Przestrzennej 3. W basenie jachtowym zlokalizowanym tuż przy wejściu Regalicy do jeziora Dąbie nadal jest kilkanaście wolnych miejsc dla jednostek do 11metrów. Ceny za dobę oscylują od 50 do 60zł.
Dostępne miejsca postojowe nadal czekają w sąsiednich przystaniach nad jeziorem Dąbie w Marinie Jachtklubu AZS, Centrum Żeglarskiego i Camping Marina PTTK. Tutaj znajdziemy też miejsca parkingowe dla camperów czy dostępne miejsca na polu namiotowym. Te usługi w szerokim zakresie oferuje szczególnie Camping Marina PTTK. – Jesteśmy przygotowani na przyjęcie większej liczby turystów-wodniaków niż zazwyczaj. Zadbaliśmy m.in. o większą ilość toalet i pryszniców, mamy gotowe miejsca dla turystów, którzy odwiedzą nas np. camperami. Gości będziemy oczywiście zachęcać również do spróbowania szerokiej gamy przysmaków w naszej tawernie – mówi przedstawiciel mariny Łukasz Oćwieja. – Nie da się ukryć, że trwa teraz gorączkowy okres, chcemy jak najlepiej przyjąć naszych gości – dodaje.
Konkurencyjne ceny za postój jednostek oferuje Jachtklub AZS. Tutaj za dobę zapłacimy nieco mniej niż u poprzedników – za łódź do 8metrów 30zł/doba, powyżej 8m – 40zł/doba. Przystań dysponuje także monitorowanym parkingiem. Po wcześniejszym uzgodnieniu w basenie jachtowym znajdzie się miejsce postojowe dla kilku większych jachtów.
Warty polecenia jest również pobyt w Marinie Gocław u podnóży Wieży Bismarcka. To najdalej wysunięta na północ szczecińska przystań. Z mariny położonej tuż przy torze wodnym prowadzącym do portu, w zaledwie kilkanaście minut znajdziemy się przy Wałach Chrobrego. – W marinie mamy kilka wolnych miejsc. Nauczeni doświadczeniem z poprzednich finałów TTSR w tym roku oferujemy wodniakom wykupienie postoju kilkudniowego. Tym samym na czas finału regat rezerwacji można dokonać u nas tylko w pakiecie, od czwartku do poniedziałku – wyjaśnia Paweł Adamczak z Mariny Gocław.
Jak mówią sami żeglarze, wizyta w Szczecinie podczas finału The Tall Ships jest doskonałą okazją do poznania Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Sieć marin Pomorza Zachodniego wraz z otaczającymi je interesującymi miejscowościami jest doskonałym pomysłem na co najmniej kilkudniowy rejs w drugiej połowie wakacji. Kurs na Szczecin w najbliższych dniach obiorą wodniacy m.in. wodniacy ze Stepnicy, Kamienia Pomorskiego czy Wolina. Jak dowiadujemy się w szczecińskich przystaniach, zakątki Zalewu Szczecińskiego zamierzają zwiedzać żeglarze, którzy przyjechali do Szczecina ze Śląska i z centrum Polski. Życzymy niezapomnianych wrażeń i stopy wody pod kilem!
Przed Finałem TTSR 2017 – czytaj również:
* WAŻNE komunikaty przed TTSR2017 i Pyromagic!
* TTSR 2017: żeglarskie szlify pod okiem mistrzyni