Zgodnie z zapowiedziami pierwszymi zajęciami zainaugurowana została w poniedziałek 9 marca szczecińska edycja ogólnopolskiego, największego programu żeglarskiej edukacji najmłodszych – Energa Sailing 2015.
Kolejna, już trzecia edycja realizowana będzie na terenie ośmiu polskich miast. Szczecina nie mogło zabraknąć, jesteśmy przecież ważnym punktem na żeglarskiej mapie polski. Wszystkie informacje dotyczące programu zostały zaprezentowane na specjalnej konferencji prasowej w miniony czwartek.
Podobnie jak w ubiegłym roku realizatorem przedsięwzięcia będzie wiodąca w tym zakresie szczecińska placówka oświatowa Centrum Żeglarskie, zlokalizowana nad jeziorem Dąbie. To właśnie tu 12 marca, odbyła się specjalna konferencja prasowa, na temat tegorocznej edycji programu. Jej cele i założenia przedstawili organizatorzy: ze strony ZOZŻ – prezes Zbigniew Zalewski, koordynator programu Jacek Kierzek i rzecznik prasowy Wiesław Seidler.
Szczegóły organizacyjne, harmonogram szkoleń i terminy omówili przedstawiciele Centrum Żeglarskiego oraz doświadczeni nauczyciele.
Na ten rok oferta Energa Sailing Optimist adresowana jest do chłopców i dziewczynek w wieku 7 – 9 lat. Do zajęć w Szczecinie – podobnie jak w innych miastach – przystąpiła setka dzieci. Rekrutacja realizowana była dwutorowo. Połowa dzieci wybrana została w wyniku naboru indywidualnego. Drugą grupę stanowią klasy ze szkół podstawowych, które zgłosiły chęć udziału w projekcie. W obu przypadkach kryteriami wyboru były wiek i brak doświadczenia żeglarskiego.
Wszystkie zajęcia z dziećmi, ponad 600 godzin (raz w tygodniu) na lądzie i na wodzie, odbywać się będą na terenie Centrum Żeglarskiego, posiadającego odpowiednie zaplecze sprzętowe i wspomnianą, doświadczoną w pracy z najmłodszymi, kadrę instruktorów PZŻ.
Teraz, od marca do kwietnia, będą to wstępne warsztaty, gry i zabawy terenowe, zajęcia świetlicowe, przybliżające żeglarstwo. W kolejnych miesiącach będą to zajęcia szkoleniowe na wodzie – pływanie między innymi na Optimistach, w barwach Enegi, przekazanych przez sponsora do każdego z ośrodków realizujących program.
Praktyczne szkolenie zakończą mini-regaty i lipcowa półkolonia żeglarska dla 20-osobowej grupy najlepszych małych już „Optimiściarzy”.
Ten całoroczny cykl bezpłatnych szkoleń i zajęć na wodzie, do którego dane dziecko może być zakwalifikowane tylko raz, jest dobrym startem do dalszej kariery pod żaglami. Wzorem dla młodych adeptów sportów wodnych mogą być najlepsi w kraju zawodnicy – żeglarze z grupy Energa Sailing Team Poland. Jako patroni programu będą oni spotykać się z dziećmi, głównie na zajęciach programowych. Patronat objęły także zawodniczki SEJK Pogoń, w klasie 470 – Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek – Gliszczyńska.
Cały krajowy projekt Energa Sport to element działalności Grupy Energa w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu, adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej. Jego celem jest popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz odkrywanie sportowych talentów poprzez cykl szkoleń i zawodów sportowych w trzech dyscyplinach: lekkoatletyka (Energa Athletic Cup), żeglarstwo (Energa Sailing), i koszykówka (Energa Basket Cup). Energa Sport – w tym Energa Sailing – to energia na dobry start.
Warto dodać, co szczególnie podkreślono w dyskusji, że ubiegłoroczna pierwsza szczecińska edycja programu, w której uczestniczyło 108 dzieci, cieszyła się dużym powodzeniem. Zyskała dobrą opinię wśród rodziców, a blisko jedna trzecia jej „laureatów” została już zapisana do szkółek żeglarskich. Projekt doskonale wpisuje się i uzupełnia szeroką gamę działań związanych z obchodzonym w tym roku jubileuszem 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, a także 20-lecia Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej.
Dodatkowe informacje: www.zozz.pl