57. Etapowe Regat Turystyczne – podsumowanie

Zródło: 57.ERT, ZOZŻ

30 lipca 2021

W niedziele 25 lipca zakończyły się 57 Etapowe Regaty Turystyczne. Kolejna wakacyjna przygoda pod żaglami na wodach Pomorza Zachodniego na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim dobiegły końca. Do rywalizacji stawiło się załogi na 62 jachtach.

Podczas regat była prawdziwie żeglarska pogoda dużo wiatru i piękne słońce na całej trasie poza etapem na Zalewie Szczecińskim który został przerwany ze względu braku wiatru. Atmosfera wśród uczestników wspaniała, aktywność sportowa podczas wyścigu, nauka żeglowania pod okiem Rodziców i Dzidków a w portach integracja grup dzieci i młodzieży. Wypoczynek w portach po wyścigu zapewniali gospodarze Gmin oraz Gminnych Ośrodków Kultury, Sportu i Rekreacji. Postojom w portach towarzyszyły spotkania uczestników przy piosence żeglarskiej natomiast dzieci i młodzież uczestniczyła w wycieczkach krajoznawczych, wyjściach do muzeów, zabawach na świeżym powietrzu, zajęciach plastycznych.

Tydzień regatowy trwał od 17 do 25 lipca składał się z ośmiu etapów. Regaty rozegrane były na akwenach Pomorza Zachodniego, Powiatu Polickiego na Roztoce Odrzańskiej, Zalewie Szczecińskim na Zatoce Pomorskiej miedzy portami Morza Bałtyckiego oraz Zalewu Kamieńskiego. Start i meta każdego etapu zlokalizowane były na redzie portów Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Regaty są wielkim świętem żeglarskim trwale wpisanym w historię polskiego żeglarstwa.

Regaty zostały przeprowadzone zgodnie z Przepisami Regatowymi Żeglarstwa obowiązujących na całym świecie – Word Sailing i Międzynarodowymi Przepisami Prawa Drogi Morskiej (MPDM), przepisami zapisanymi w Zawiadomieniu o Regatach i Instrukcji Żeglugi.

Klasyfikacja jachtów przeprowadzona była według systemu przeliczeniowego: ORC, KWR, NHC. W regatach stosowane były Reguły Fair Play oraz Przepisy Bezpieczeństwa w tym roku dodatkowo dotyczące Coivit 19 wydane przez PZŻ.

Żeglarze rywalizowali o Puchar Burmistrza Gminy Police, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Nowego Warpna, Stepnicy, Puchar Prezydenta Świnoujścia oraz Prezesa ZOZŻ oraz o Błękitną Wstęgę akwenu regatowego wręczaną załodze jachtu, który w najkrótszym czasie przepłynął trasę wyścigu.

W klasyfikacji końcowej 57.ERT pierwsze miejsca zdobyli poszczególnych klasach:

  • Błękitną Wstęgę 57.ERT zdobył s/y VENANDI STR ze sternikiem Marcinem Mrówczyńskiem
  • ORC- s/y HARRY, sternik Artur Burdziej
  • KWR I – s/y MIO PORTOFINO, sternik Paweł Hapanowicz
  • KWR II – s/y TRZECI, sternik Krzysztof Dąbrowski
  • NHC- s/y VENANDI STR, sternik Marcin Mrówczyński

Na zakończenie 57 ERT, stawili się zaproszeni goście, wszystkie załogi w pamiątkowych koszulkach, czapeczkach, ze swoimi pupilami, które dzielnie znosiły trudy regatowe na pokładach jachtów.

Uroczystość zakończenia prowadziła Komandor Regat i Sędzia główny Izabella Kidacka, która poprosiła zaproszonych gości o wręczanie nagród:

  • Marcin Raubo – Prezes ZOZŻ wręczał Puchary w klasyfikacji końcowej 57.ERT,
  • Przemysław Lenart – zastępca Dyrektora Urzędu Morskiego Szczecin wręczył Puchar „Bezpieczni na wodzie”
  • Zbigniew Jagniątkowski – Prezes Związku i Przystani Jachtowych -Lokalna Organizacja
  • Turystyczna Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego wręczył Puchar „Fair Play”
  • Piotr Lubowski przedstawiciel Pantaenius ubezpieczenia jachtów wręczał nagrody rzeczowe za zajęcie od 1 do 3 miejsca w poszczególnych grupach.

Wśród uczestników rozlosowano nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę:

Miłośnicy śpiewania piosenki żeglarskiej otrzymali pamiątkowe kubeczki SzantyFan

Rozlosowano nagrody nieodpłatnego uczestnictwa jachtu w następnych 58.ERT ufundowane przez Prezesa ZOZŻ.

Prezes ZOZŻ Marcin Raubo jako organizator 57.ERT podziękował:
Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz za Honorowy Patronat. Pomorze Zachodnie było partnerem wspierającym organizację regat co łączyło się z dużą odpowiedzialnością dla organizatora za przeprowadzenie regat zgodnie z wytycznymi umowy partnerskiej oraz ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia jakie otrzymaliśmy ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Do startu w Regatach zgłosiło swój udział 62 jachty około 220 uczestników.

W trakcie trwania Regat w Stepnicy wystąpił zespół muzyczny THE NIEROBBERS.

Żeglarze w portach organizowali spotkania przy piosence żeglarskiej w ramach SzantyFan.

Do dyspozycji żeglarzy, dzieci i młodzieży były gry planszowe, program wycieczek krajoznawczych oraz wyjścia do muzeów na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim Pomorza Zachodniego. Specjalnie zatrudniony pracownik jako pomoc brzegowa Maciej Olech w każdym porcie w godzinach od 17.00 -21.30 przez około 2 do 4 godzin dziennie montował windery opiekował się dziećmi oraz organizował zabawy, wycieczki krajoznawcze, gry ruchowe dla dzieci i młodzieży pływającej na jachtach z rodzicami lub z dziadkami podczas wyścigów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom 57 ERT za bezpieczny udział, gospodarzom przystani za ich udostępnienie, za spotkania ze społecznością poszczególnych miast i gmin, za wspólną promocję żeglarstwa na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim Pomorza Zachodniego oraz Funduszy Europejskich.

Wszystko o 57. Etapowych Regaty Turystycznych >>> TUTAJ

SOCIAL MEDIA

Regaty Jesienne: żeglarze ruszają po „Błękitną Wstęgę”

W najbliższa sobotę w Szczecinie w ramach 72. Międzynarodowych Regat Jesiennych żeglarze wystartują w Wyścigu o Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbie. Rywalizacja w Regatach o Błękitną Wstęgę rozegra się na jeziorze Dąbie w sobotę 26.września – start godz. 10:00. Zgłoszenia...

Nowe wyspy na Zalewie Szczecińskim

"Brysna" i "Śmięcka" to nazwy wybrane przez internautów dla dwóch nowych wysp usypanych na Zalewie Szczecińskim. Konkurs zorganizowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. "Brysna" to połączenie nazw "bryza" i "sny". Z kolei "Śmięcka" nawiązuje do...

Ile Bursztynowych Kotwic dla zachodniopomorskich marin?

Trwa audyt marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego w ramach systemu certyfikacji portów jachtowych „Bursztynowe Kotwice”. To druga edycja zapoczątkowanego w 2015 roku programu certyfikacji. Przypomnijmy, Związek Portów i Przystani Jachtowych przy współpracy z...

Już jest – nowe wydanie Locji Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego!

Długo wyczekiwane i niezwykle popularne wśród żeglarzy wydawnictwo trafia własnie do marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Kilka tysięcy egzemplarzy świeżo zaktualizowanej Locji Zachodniopomorskiego Szalu Żeglarskiego jest już dostępne dla żeglarzy....

Centrum Żeglarskie z ciekawym kalendarzem wydarzeń

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią kolejny sezon żeglarski. W tym roku w szczecińskim Centrum Żeglarskim czeka nas sporo rejsów, kursów no i oczywiście regat. Co prawda oficjalna inauguracja sezonu żeglarskiego w Centrum Żeglarskim zaplanowana jest na 11...

Rozpoczynamy odliczanie do Finału The Tall Ship Races 2024

Do wielkiego finału regat The Tall Ships Races 2024 pozostało już tylko sześć miesięcy. Do Szczecinie wracają wielkie żaglowce, a wraz z nimi na horyzoncie mnóstwo emocji i atrakcji – w dniach 2-5 sierpnia 2024 roku! W Szczecinie swoją wizytę zapowiedziały...

Wesołych Świąt!

Zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku 2024 życzy wszystkim żeglarzom i przyjaciołom zespół Związku Portów i Przystani Jachtowych - LOT Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego!

Prezentacja Szlaku Żeglarskiego podczas Tour Salon

W ostatni weekend października w Poznaniu odbyło się coroczne święto polskiej turystyki. Podczas Tour Salon zaprezentowało się blisko 200 wystawców z branży turystycznej. Była to doskonała okazja do zaprezentowania walorów Pomorza Zachodniego. Wydarzenie zgromadziło...

Żeglarskie Pomorze Zachodnie z misją nad Jeziorem Bodeńskim

Przedstawiciele marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego oraz reprezentanci podmiotów związanych z turystyką wodną gościli w miniony weekend w niemieckim Friedrichshafen, gdzie obywały się międzynarodowa wystawa sportów wodnych. Związek Portów i Przystani...

Telefony alarmowe

Pin It on Pinterest