Media: Szlak Żeglarski dał regionowi nową moc!

28 kwietnia 2020

Jak przez ostatnie 75 lat zmieniało się Pomorze Zachodnie? W opinii mediów Zachodniopomorski Szlak Żeglarski jest kluczową inwestycją, która odmieniła ten region.Wśród inwestycji, które zmieniły wizerunek miast, komfort życia i oznaczały cywilizacyjny skok na Pomorzu Zachodnim w ścisłym gronie Zachodniopomorski Szlak Żeglarski wymieniła Gazeta Wyborcza.

To 38 marin i przystani wartych w sumie 270 mln zł. Wszystko zbudowane przez samorządy z pomocą unijnych funduszy, z których pochodziło aż 70 proc. pieniędzy na inwestycję – red. Andrzej Kraśnicki „Inwestycje, które dały regionowi moc. Jak przez 75 lat zmieniało się Pomorze Zachodnie (Gazeta Wyborcza, Szczecin, 24.03.2020)
Przypomnijmy, idea Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, uznawanego dziś za turystyczną wizytówkę Pomorza Zachodniego zrodziła się jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku. Jej autorem i głównym orędownikiem był żeglarz i kapitan jachtowy Zbigniew Jagniątkowski. Szczecinianin skupił wokół projektu włodarzy zachodniopomorskich gmin, którzy w 2006 roku podpisali list intencyjny ws. wspólnego przedsięwzięcia „Budowy Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego” .

– Już lata temu, wielokrotnie powtarzałem, że ten kierunek rozwoju miast będzie miał kluczowe znaczenie nie tylko dla turystyki, ale i dla nowego ładu urbanistycznego. To obserwujemy dziś nie tylko na przykładzie Szczecina, ale i kilku innych większych miast w Polsce – mówi Jagniątkowski. – Jak się okazuje byliśmy jednymi z pierwszych w Polsce i w tej części Europy, dziś infrastruktury żeglarskiej zazdroszczą nam nawet zagranicą – dodaje autor idei Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

Szlak jest uważany za jedno z największych przedsięwzięć związanych z rozwojem turystyki w naszym regionie, bo oznacza wykorzystanie naszego największego waloru: położenia nad Odrą, jeziorem Dąbie, Zalewem Szczecińskim i Bałtykiem. Szlak przyciąga żeglarzy nie tylko z Polski – (Gazeta Wyborcza, Szczecin, 24.03.2020).

Sieć marin pełna nagród i wyróżnień

– Budowa szlaku żeglarskiego okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Dzięki rozwojowi żeglarskiej infrastruktury nasz region z każdym rokiem odwiedza coraz więcej wodniaków nie tylko z Polski, ale i z Niemiec, Skandynawii, Holandii czy Anglii. Żeglarze i motorowodniacy z całej Europy są zachwyceni naszym regionem i postępującymi tu zmianami – tłumaczył zimą w Dusseldorfie Zbigniew Jagniątkowski, podczas prezentacji na temat Szlaku Żeglarskiego na największych w Europie targach branżowych.

Od kilku lat promocję sieci marin z sukcesami prowadzi Związek Portów i Przystani Jachtowych – Lokalna Organizacja Turystyczna Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, którego Jagniątkowski jest prezesem.

Organizacja ta tylko w ostatnich czterech latach uczestniczyła w blisko czterdziestu edycjach targów żeglarskich oraz prezentacjach turystycznych w Polsce i zagranicą.

Szczecińskie stowarzyszenie wydało i rozdystrybuowało ponad 12 tysięcy egzemplarzy przewodników, folderów, map i katalogów żeglarskich na temat żeglarskiego Pomorza Zachodniego, a wśród nich niezwykle popularną Locję Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, która w najbliższych tygodnia ponownie trafi do rąk żeglarzy w zaktualizowanej wersji.

Intensywne działania Związku Portów i Przystani Jachtowych wielokrotnie zostały dostrzeżone w całej Polsce. Warto podkreślić, że jesienią ubiegłego roku stowarzyszenie zostało nagrodzone prestiżową Nagrodą Złotego Dzwonu Polskiego Związku Żeglarskiego, podczas targów Boatshow w Łodzi. Wcześniej na ręce władz Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego trafiały m.in. Honorowa Odznaka Ministerstwa Sportu i Turystyki za „Zasługi dla Turystyki”, Nagroda Przyjaznego Brzegu/ Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, Gryf Turystyczny, Perły Biznesu, czy też szereg wyróżnień za wkład w promocję regionu, w tym te od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

– Stała i konsekwentna promocja naszego regionu żeglarskiego jest kluczowa dla utrzymania wzrostu popularności zachodniopomorskich marin. Dzięki uczestnictwu w projekcie South Coast Baltic możemy propagować szlak żeglarski na nowych obszarach zagranicą, jak choćby w Skandynawii, współpracujemy z Akademią Morską, szkoląc przyszłych operatorów marin, będziemy kontynuować certyfikację marin, przygotowujemy nowe wydawnictwa oraz wizyty studyjne w regionie – wylicza kolejne zaplanowane działania Jagniątkowski.

Komu nie podoba się Szlak Żeglarski?

Jak się jednak okazuje – w zasięgu lokalnym, Zachodniopomorski Szlak Żeglarski i jego rosnąca popularność nie znajduje uznania w oczach niektórych, szczecińskich środowisk. Wystarczy powiedzieć, że w ostatnich czterech edycjach Międzynarodowych Żeglarskich Nagród Szczecina, chwalony w całej Polsce projekt Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego został właściwie przemilczany, natomiast osoby i instytucje zaangażowane w jego stworzenie, w opinii organizatorów nie zasłużyły nawet na to by znaleźć się na liście nominowanych do wyróżnień.

Uroczystość podczas, której wręczane są wspomniane nagrody została odwzorowana na Żeglarskiej Gali Horyzonty, którą zainicjował Związek Portów i Przystani Jachtowych. Przypomnijmy, Gala Żeglarska Horyzonty w Tatrze Polskim w Szczecinie, którą zorganizował Związek Portow zgromadziła kilkuset żeglarzy i przedstawicieli instytucji zaangażowanych w rozwój turystyki wodnej z całego Pomorza Zachodniego – ponad podziałami.

Dzięki projektowi Zachodniopomorski Szlak Żeglarski na Pomorzu Zachodnim przybyło blisko 2500 nowych miejsc postojowych. Ocenia się, że zachodniopomorskie odwiedza obecnie blisko 30% więcej wodniaków niż przed 2015 rokiem.

SOCIAL MEDIA

Regaty Jesienne: żeglarze ruszają po „Błękitną Wstęgę”

W najbliższa sobotę w Szczecinie w ramach 72. Międzynarodowych Regat Jesiennych żeglarze wystartują w Wyścigu o Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbie. Rywalizacja w Regatach o Błękitną Wstęgę rozegra się na jeziorze Dąbie w sobotę 26.września – start godz. 10:00. Zgłoszenia...

Nowe wyspy na Zalewie Szczecińskim

"Brysna" i "Śmięcka" to nazwy wybrane przez internautów dla dwóch nowych wysp usypanych na Zalewie Szczecińskim. Konkurs zorganizowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. "Brysna" to połączenie nazw "bryza" i "sny". Z kolei "Śmięcka" nawiązuje do...

Ile Bursztynowych Kotwic dla zachodniopomorskich marin?

Trwa audyt marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego w ramach systemu certyfikacji portów jachtowych „Bursztynowe Kotwice”. To druga edycja zapoczątkowanego w 2015 roku programu certyfikacji. Przypomnijmy, Związek Portów i Przystani Jachtowych przy współpracy z...

Już jest – nowe wydanie Locji Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego!

Długo wyczekiwane i niezwykle popularne wśród żeglarzy wydawnictwo trafia własnie do marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Kilka tysięcy egzemplarzy świeżo zaktualizowanej Locji Zachodniopomorskiego Szalu Żeglarskiego jest już dostępne dla żeglarzy....

Wakacje na przystani

Młodzieżowy kurs na żaglarza jachtowego czy aktywne zajęcia na świeżym powietrzu? Centrum Żeglarskie zaprasza do wspólnego spędzania wakacji podczas półkolonii. Jedną z propozycji, jaką przygotowano dla młodzieży jest kurs żeglarza jachtowego, który odbywać się będzie...

Czy powstanie Wolińska Pętla Żeglarska?

Wolińska Pętla Żeglarska to projekt turystyczno-rekreacyjny, który ma na celu rozwój infrastruktury żeglarskiej w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. W Warszawie obradowała nad tym projektem Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Projekt ma na...

Bandera na maszt – inauguracja z jubileuszem w tle

Już w najbliższą sobotę, 11 maja w Centrum Żeglarskim w południe zainaugurowany zostanie sezon w szczecińskim Centrum Żeglarskim. Uroczystość odbędzie się w sobotę, 11 maja. O 11.45, na placu apelowym pod masztem, gdzie przy dźwiękach hymnu podniesiona zostanie...

Kwietniowe Szczecin Fair Play w klasie Omega

27 kwietnia na wodach Jeziora Dąbie odbędzie się pierwsza odsłona regat Szczecin Fair Play dla klasy Omega. Regaty Szczecin Fair Play – Puchar Ziem Zachodnich w klasie Omega, to pierwsza odsłona dobrze znanych i cenionych regat. W pierwszej części na wodach Jeziora...

Znamy plan 60. Etapowych Regat Turystycznych

Poznaliśmy dokładny termin i plan jubileuszowych 60. Etapowych Regat Turystycznych, które już od ponad półwieku cieszą się niezwykła popularnością wśród żeglarzy. Regaty w tym roku rozpoczną się tradycyjnie w Trzebieży - 19 lipca i potrwają do 28 lipca. Żeglarze...

Telefony alarmowe

Pin It on Pinterest