Już w najbliższy weekend w Wolinie odbędzie się coroczny Festiwal Słowian i Wikingów. Tym razem pod hasłem „Chrzest Wolina”.
Centrum festiwalu będzie wczesnośredniowieczny skansen na wyspie Ostrów na rzece Dziwnej. Festiwal jest jedną z największych i najbardziej międzynarodowych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie. Tylko w ubiegłym roku do Wolina ponad 2000 uczestników z 27 krajów świata, w tym osoby z tak odległych miejsc, jak Chile i Meksyk. Uczestnicy w barwnych, pieczołowicie odtworzonych strojach prezentowali dawne rzemiosła, posłuchać można było muzyki historycznej, odbywały się różne gry i zabawy, inscenizacje wydarzeń historycznych, regaty i rejsy replikami łodzi historycznych, wielkie bitwy na 600 wojów, których wynik znany był dopiero na polu walki. Nie mniej ciekawie będzie tego lata!
PROGRAM XXII FESTIWALU SŁOWIAN I WIKINGÓW ‘’CHRZEST WOLINA’’
Stałe elementy programu festiwalu:
5 sierpnia(piątek) – w godzinach od 10.00 do 20.30
6 sierpnia (sobota) – w godzinach od 10.00 do 20.30
7 sierpnia (niedziela) – w godzinach od 10.00 do 18.00
Zwiedzający będą mieli okazję przeżyć „żywą lekcję historii” i zobaczyć, jakie zawody wykonywano, jakie potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i ile ważyły zbroje wojowników. Dla odwiedzających przygotowano atrakcje: pokazy średniowiecznych rzemiosł, m.in.: garncarstwa, bednarstwa, kowalstwa, złotnictwa-jubilerstwa, szewstwa-skórnictwa, bursztyniarstwa, snycerstwa, rogownictwa, wikliniarstwa, mennictwa i innych prezentacje uzbrojenia średniowiecznego wojownika z możliwością przymierzenia niektórych elementów, bardziej wytrwali mogą spróbować swoich sił w walce, stanowiska strzelania z łuku, rzucania oszczepem prezentacja i degustacja średniowiecznych przysmaków plac zabaw dla najmłodszych, gdzie odbywają się gry, zabawy, konkursy i turnieje (przygotowane i przeprowadzane przez Publiczne Gimnazjum w Wolinie) gry i zabawy dla dzieci i dorosłych.
Strefa czytania- miejsce w którym odwiedzający będą mogli zapoznać się z różnymi publikacjami jak i również poznać ich autorów, min. Łukasz Malinowski – Skald, Jakub Morawiec, Łukasz Neubauer (red.) – Sagi islandzkie, Magdalena Zawadzka-Sołtysek – Gra Bogów, Hanna Lis, Paweł Lis – Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków Władysław Jan Grabski – Saga o jarlu Broniszu.
Nie zapomniano o muzyce, która stanowiła ważny element życia codziennego barwnego świata wczesnego średniowiecza. Podczas festiwalu usłyszymy ją w wykonaniu takich zespołów, jak: Percival (Polska), Gędźba (Polska), Kalabalik (Szwecja), Ęzibaba (Polska), Szedinek (Węgry), Dziwoludy (Polska), Idisi (Rosja).
Więcej o imprezie >>> Czytaj TUTAJ