Pomorze Zachodnie słynie z przepięknych widoków, które można podziwiać płynąc Zachodniopomorskim Szlakiem Żeglarskim lub np. jadąc na rowerze.
Dla miłośników dwóch kółek realizowany jest projekt ponad tysiąca kilometrów powiązanych ze sobą tras rowerowych.
W projekt zaangażowanych jest blisko siedemdziesiąt gmin i powiatów, deklarując swoje administracyjne i finansowe zaangażowanie. Samorządowcy podpisali już z marszałkiem województwa pierwsze porozumienia oraz zapoznali się z aktualnym stanem prac.
Na podstawie zebranych danych wytyczono cztery priorytetowe trasy pozwalające na spędzenie na rowerze nawet dwutygodniowego urlopu.
– Trasy te pozwolą na wyjechanie ze Szczecina i dojechanie nimi nad morze lub podróże na południe, by połączyć się z siecią tras niemieckich – wyjaśniała pełnomocnik marszałka ds. komunikacji rowerowej Wanda Nowotarska.
Władze województwa mają nadzieję, że koncepcja w przyszłym roku wejdzie w fazę realizacji.
– Faza partnerstwa pozwoli nam przygotować pod względem formalnym, dokumentacyjnym i finansowym realizację tego ambitnego przedsięwzięcia – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Jako Województwo Zachodniopomorskie weźmiemy na siebie główny ciężar prowadzenia wszelkich procedur administracyjnych, a więc przygotowania dokumentacji. Realizacja tego planu nie będzie jednak możliwa bez dobrej współpracy z samorządowcami – mówił marszałek.
Realizacja koncepcji tras rowerowych finansowana będzie z trzech źródeł – środków unijnych (85%), samorządu województwa zachodniopomorskiego (7,5%) oraz gmin i powiatów przystępujących do projektu (7,5%).
Trasa Myśla-Tywa-Odra-Zalew
Trasa stanowi alternatywę dla trasy wzdłuż Odry. Przebiega od Świnoujścia przez Międzyzdroje, a następnie wschodnią częścią Zalewu Szczecińskiego i Jeziora Dąbie. Łączy morze poprzez Wolin, Stepnicę i Lubczynę ze stolicą województwa. Następnie trasa biegnie ze Szczecina przez Gryfino, Banie, Trzcińsko-Zdrój i Dębno do granicy województwa w okolicy Kostrzyna nad Odrą. Pomiędzy Gryfinem a Trzcińskiem-Zdrojem trasa biegnie wzdłuż Doliny Tywy, głównie po nasypach zlikwidowanej kolei. Trasa ta łączy trasę nadmorską z trasą prowadzącą z okolic Cedyni do Szczecinka. Przebiega przez kompleksy leśne i tereny rolnicze o lekko pagórkowatym krajobrazie. Trasa przebiega przez Swobnicę gdzie znajduje się zamek Joannitów oraz Chwarszczany, słynne z komandorii Templariuszy.
Trasa Pojezierna
Ma dwie odnogi w zachodniej części województwa jedną biegnącą od granicy z Niemcami przez Szczecin i Stargard w kierunku Pojezierza Ińskiego, drugą od granicy z Niemcami w okolicach Cedyni przez Myślibórz, Barlinek, Choszczno w kierunku Ińska, gdzie łączy się z odnogą „szczecińską”. Dalej trasa przebiega przez Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek do Szczecinka i w gminie Biały Bór dochodzi do granicy z województwem pomorskim. Trasa łączy główne ośrodki miejskie (Szczecin, Stargard) z największym miastem leżącym przy wschodniej granicy województwa – Szczecinkiem oraz Parki Krajobrazowe (Cedyński, Barlinecko – Gorzowski, Iński i Drawski) oraz obszary o wysokich walorach krajobrazowych.