Zakończyły się 51. Etapowe Regaty Turystyczne

27 lipca 2015

W niedzielę dobiegły końca trwające ponad tydzień Etapowe Regaty Turystyczne po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Była to już 51. edycja tej niepowtarzalnej imprezy.

W dniu 18 lipca odbyło się uroczyste rozpoczęcie 51 Etapowych Regat Turystycznych. Burmistrz Polic Władysław Diakun oraz Wiceprezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Zbigniew Jagniątkowski powitali żeglarzy, życzyli udanej imprezy a Zbigniew Jagniątkowski ogłosił regaty za rozpoczęte. Pierwszy wyścig odbył się na trasie Trzebież – rejon Zalewu Szczecińskiego w pobliżu wejścia do Kanału Piastowskiego. Po początkowym słabym wietrze nastąpił silny wiatr rzędu do 5 stopni w skali Beauforta wiatr z północy i północnego zachodu.

19 lipca odbył się wyścig na redzie Portu Świnoujście. Trasa została ustawiona blisko plaży aby było to ciekawe morskie widowisko dla wakacyjnych gości miasta. Aura była wyjątkowo mało wakacyjna, deszcz, chłodno, ale wiatr dopisał, wiało do 4 stopni w skali Beauforta z północy i północnego wschodu. Jacht „Chybotek” stracił ster i został odholowany do portu przez „Camelota”.

O godz. 18.00 Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu, Gospodarz Portu Jachtowego, Pan Mariusz Fryska, w imieniu Prezydenta Janusza Żmurkiewicza wręczył Puchary Prezydenta Miasta Świnoujście.
Znakomite umiejętności żeglarskie zaprezentował kpt. Krzysztof Krygier, który żeglował samotnie. Krzysztof jako organizator Baltic Polonez Cup Race 2015 jest też jednym ze zdobywców Pucharu Poloneza i ważnym konkurentem do zwycięstwa w tegorocznej edycji tych regat. Wśród jachtów załogowych od dawna przoduje załoga kpt. Marcina Mrówczyńskiego na „Antidotum”

Poniedziałkowy, 20 lipca, etap regat to morski wyścig Świnoujście – Dziwnów. W roku 2014 nie odbył się ze względu na zbyt silny wiatr oraz trudne warunki w wejściu do Portu Dziwnów. Również w bieżącym roku wiatr nam się rozhulał i pustoszył całą Polskę. Prognozy zapowiadały silne wiatry do 8 stopni w skali Beauforta. Stąd tez decyzja startu o godzinie 15.00 była poprzedzona dokładnym rozeznaniem faktycznej sytuacji na trasie regat. Zasadniczą osobą w tych ustaleniach była Pani Kapitan Portu Dziwnów Edyta Miśkowiec- Trawniczek. Informacje Pani Kapitan uspokoiły organizatora i Sędziego Głównego i wyścig wystartował. Pierwsi żeglarze wykorzystali dokładnie koniunkturę resztki silnego wiatru zachodniego rzędu 4 stopni w skali Beauforta, ale wolniejsze trafiły na zdecydowanie słabe wiatry. Stąd duża rozpiętość czasowa miedzy pierwszymi, którzy linię mety przepłynęli około godziny 17-tej i ostatnimi płynącymi przez metę po godzinie 20-tej.

Na wszystkich czekał Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak, Gospodarz jednej z najbardziej aktywnych żeglarsko w Polsce miejscowości nadmorskich. Poczęstunek i puchary były zakończeniem wyścigu. Dziwnów do niedawna prawie nie istniał na żeglarskiej mapie Polski, a teraz to żeglarska potęga – co roku mistrzostwa świata, w tym roku w Optymiście, mnóstwo imprez żeglarskich i kompletny brak miejsca w zatłoczonej Marinie Dziwnów. W Dziwnowie najlepiej widać jak bardzo potrzebne były inwestycje w postaci marin.

W dniu 21 lipca nastąpiło przejście turystyczne do Mariny Kamień Pomorski oraz Wyścig o Błękitną Wstęgę Zalewu Kamieńskiego. Start do wyścigu o godz. 14.00 odbył się przy wietrze 2-3 stopni w skali Beauforta który podczas wyścigu zdecydowanie wzmagał się, aby podczas przekraczania linii mety przez jachty z grupy open przekształcić się w biały szkwał o sile 8 stopni w skali Beauforta. Awarii nie było, ale niespodziewanych manewrów było wiele, przejście linii mety okazało się nadzwyczaj trudne. Po wyścigu o godzinie 18.00 odbyło się uroczyste nadanie imienia kpt. Zdzisława Michalskiego Marinie Kamień Pomorski. Po uroczystości nadania imienia o godz. 19.00 odbyło się wręczenie Błękitnej Wstęgi dla zwycięskiej załogi „Bryzy 33” z kpt. Jackiem Romanowskim.
W środę 22 lipca odbył się turystyczny etap piękną rzeka Dziwną do Wolina. A większe jachty, które nie zmieściły się pod mostem w Wolinie przepłynęły przez Zatokę Pomorską, Świnoujście i Zalew Szczeciński także do Wolina. Przejście większych jachtów pod mostem na dużym przechyle było nadzwyczaj emocjonujące, a przyjęcie żeglarzy prze Gospodarzy Wolina jak zawsze bardzo sympatyczne i smaczne.
Czwartkowy (23 lipca) piąty etap 51 Etapowych Regat Turystycznych z Wolina do Nowego Warpna odbył się przy pięknej, żeglarskiej pogodzie. Północno-zachodni wiatr o sile od 3 do 5 stopni w skali Beauforta zapewnił szybką żeglugę i już po 2 godzinach pierwsi zawodnicy byli na mecie.
O godzinie 19.00 rozpoczęło się tradycyjne spotkanie żeglarzy z Gospodarzami Gminy Nowe Warpna i Mariny Nowe Warpno. Zastępca Burmistrza Nowego Warpna Mirosław Tokarski wręczył puchary i zaprosił żeglarzy na poczęstunek. Warto zauważyć skuteczne działanie Gospodarzy Gminy i Mariny. Marina został zmodernizowana, ma doprowadzone media do pomostów, tawernę, sanitariaty. Z Mariny do miasta jeden krok, a to wyjątkowo urokliwe miasteczko. Ponadto jest to port położony tuż obok granicy i do Niemiec bardzo blisko. Doskonałe miejsce do stałego postoju i startu na wody niemieckie i dalej. Ponadto nie ma tu korków na drogach dojazdowych, stałego problemu na drodze do Świnoujścia.
24 lipca, piątek, to tradycyjny wyścig o „Błękitną Wstęgę Zalewu Szczecińskiego” z Nowego Warpna do Stepnicy. Początkowo zupełna flauta, ale odważnym szczęście sprzyja i północno wschodni wiatr o sile 2 do 3 w skali Beauforta zapewnił dobre warunki do regat.
W klasyfikacji o „Błękitną Wstęgę Zalewu Szczecińskiego” zwyciężył kpt. Marcin Mrówczyński na „Antidotum”. Za nim przypłynęli kpt. Krzysztof Krygier na „Bluefinie II” i kpt. Jack Romanowski na „Bryzie Sport”.
25 lipca, sobota, to czas ostatniego wyścigu 51 Etapowych Regat Turystycznych na Roztoce Odrzańskiej. Korzystny południowo – zachodni wiatr o sile 2 do 3 stopni w skali Beauforta zapewnił dobre warunki do końcowego wyścigu.
26 lipca o godz. 11.00 odbyło się uroczyste zakończenie 51 Etapowych Regat Turystycznych w Porcie Rybackim w Trzebieży. Prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski, Wiceprezes ZOZŻ Zbigniew Jagniątkowski oraz Burmistrz Polic Władysław Diakun rozdali mnóstwo pucharów i innych nagród. Specjalne nagrody otrzymały także dzieci, było ich 24 wśród 180 żeglarzy regat na 61 jachtach. Nagrodę Fair Play Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie otrzymał kpt. Piotr Biernat z jachtu „Pito” za akcję ratownicza przy wejściu do Trzebieży.

W poszczególnych kategoriach 51 ERT zwyciężyli:
Grupa I ORC kpt. Marcin Mrówczyński na „Antidotum”
Grupa II ORC kpt. Krzysztof Krygier na „Bluefinie II”
Grupa I KWR kpt. Marcin Mrówczyński na „Antidotum”
Grupa II KWR kpt. Andrzej Sokołowski na „Orsonie”
Grupa III KWR kpt. Krzysztof Krygier na „Bluefinie II”
Grupa I OPEN kpt. Robert Kępczyński na „Tondzie”
Grupa II OPEN kpt. Mirosław Wójcik na „Bellatrix”

W imieniu żeglarzy i organizatorów dziękujemy Gospodarzom Miast i Gmin: Polic, Świnoujścia, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Wolina, Nowego Warpna i Stepnicy za sympatyczne przyjęcie i promocję Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego w Polsce! Zapraszamy uczestników także poza regatami. Nowe piękne mariny czekają na Was!

Przesyłam pozdrowienia! Piotr Stelmarczyk

>>> PEŁNE WYNIKI I GALERIA ZDJĘĆ

SOCIAL MEDIA

Regaty Jesienne: żeglarze ruszają po „Błękitną Wstęgę”

W najbliższa sobotę w Szczecinie w ramach 72. Międzynarodowych Regat Jesiennych żeglarze wystartują w Wyścigu o Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbie. Rywalizacja w Regatach o Błękitną Wstęgę rozegra się na jeziorze Dąbie w sobotę 26.września – start godz. 10:00. Zgłoszenia...

Nowe wyspy na Zalewie Szczecińskim

"Brysna" i "Śmięcka" to nazwy wybrane przez internautów dla dwóch nowych wysp usypanych na Zalewie Szczecińskim. Konkurs zorganizowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. "Brysna" to połączenie nazw "bryza" i "sny". Z kolei "Śmięcka" nawiązuje do...

Ile Bursztynowych Kotwic dla zachodniopomorskich marin?

Trwa audyt marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego w ramach systemu certyfikacji portów jachtowych „Bursztynowe Kotwice”. To druga edycja zapoczątkowanego w 2015 roku programu certyfikacji. Przypomnijmy, Związek Portów i Przystani Jachtowych przy współpracy z...

Już jest – nowe wydanie Locji Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego!

Długo wyczekiwane i niezwykle popularne wśród żeglarzy wydawnictwo trafia własnie do marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Kilka tysięcy egzemplarzy świeżo zaktualizowanej Locji Zachodniopomorskiego Szalu Żeglarskiego jest już dostępne dla żeglarzy....

Wakacje na przystani

Młodzieżowy kurs na żaglarza jachtowego czy aktywne zajęcia na świeżym powietrzu? Centrum Żeglarskie zaprasza do wspólnego spędzania wakacji podczas półkolonii. Jedną z propozycji, jaką przygotowano dla młodzieży jest kurs żeglarza jachtowego, który odbywać się będzie...

Czy powstanie Wolińska Pętla Żeglarska?

Wolińska Pętla Żeglarska to projekt turystyczno-rekreacyjny, który ma na celu rozwój infrastruktury żeglarskiej w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. W Warszawie obradowała nad tym projektem Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Projekt ma na...

Bandera na maszt – inauguracja z jubileuszem w tle

Już w najbliższą sobotę, 11 maja w Centrum Żeglarskim w południe zainaugurowany zostanie sezon w szczecińskim Centrum Żeglarskim. Uroczystość odbędzie się w sobotę, 11 maja. O 11.45, na placu apelowym pod masztem, gdzie przy dźwiękach hymnu podniesiona zostanie...

Kwietniowe Szczecin Fair Play w klasie Omega

27 kwietnia na wodach Jeziora Dąbie odbędzie się pierwsza odsłona regat Szczecin Fair Play dla klasy Omega. Regaty Szczecin Fair Play – Puchar Ziem Zachodnich w klasie Omega, to pierwsza odsłona dobrze znanych i cenionych regat. W pierwszej części na wodach Jeziora...

Znamy plan 60. Etapowych Regat Turystycznych

Poznaliśmy dokładny termin i plan jubileuszowych 60. Etapowych Regat Turystycznych, które już od ponad półwieku cieszą się niezwykła popularnością wśród żeglarzy. Regaty w tym roku rozpoczną się tradycyjnie w Trzebieży - 19 lipca i potrwają do 28 lipca. Żeglarze...

Telefony alarmowe

Pin It on Pinterest