Yacht Klub Polski Szczecin zakończył sezon

20 listopada 2014

W sobotę, 15 listopada żeglarze z YACHT KLUBU POLSKI SZCZECIN zakończyli sezon żeglarski. Komandor Stanisław Żyła przywitał serdecznie przybyłych na uroczystość członków Klubu, ich rodziny, sympatyków żeglarstwa a przede wszystkim młodych żeglarzy.

Przywitał również serdecznie kapitana Mirosława Lewińskiego, który na jachcie s/y „ULISSES” zakończył w dniu 25.10.2014 roku w Las Palmas rejs dookoła świata dedykowany Władysławowi Wagnerowi, pierwszemu Polakowi, który opłynął Ziemię w latach 1932 – 1939. Za rufą „Ulissesa” po czterech latach i pięciu miesiącach został 44.186 Mm.

W swoim podsumowanie sezonu nawigacyjnego Komandor powiedział, że najważniejszym wydarzeniem była majowa uroczystość związana z obchodami 90-lecia YACHT KLUBU POLSKI, której organizatorami był Zarząd Główny YKP oraz YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN przy wydatnej pomocy MARINA CLUB.

W trakcie uroczystości ośmiu członków Klubu odznaczonych zostało Brązowym Medalem YKP, trzy firmy kierowane przez członków Klubu uhonorowane zostały Srebrnym Medalem YKP, natomiast 28 kolegów otrzymało Jubileuszowe Odznaki YKP.

Podczas obchodów 90-lecia YKP zorganizowano w dniach 17-18 maja Międzynarodowe Mistrzostwa JACHT KLUBU POLSKI klasy OPTIMIST (zwyciężył Natan Hapanowicz z K.S. „Dobra Marina”) oraz jachtów TOM28 – załoga w składzie: Henryk Kałuża skipper, Agnieszka Kupin, Patrycja Ardan, Ryszard Zimnicki załoga, zajęła trzecie miejsce.

Komandor oświadczył, że rok 2014 to rok YACHT KLUBU POLSKI. W dniu 10 grudnia 1924 roku z inicjatywy Komandora Antoniego Aleksandrowicza grupa jachtsmenów, dla których HONOR i OJCZYZNA była priorytetem, stworzyła Stowarzyszenie, które stało się jednym z pierwszych klubów jachtowych. Za podstawę przyjęto popularyzację jachtingu – zarówno śródlądowego jak i morskiego. Pierwszym Komandorem YKP wybrany został adiutant Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Generał Mariusz Zaruski. Od najwyższych władz Państwa uzyskali, jako jedyny klub w naszym kraju, prawo do noszenia bandery Marynarki Wojennej z godłem YKP. Bandera ta jest do dziś symbolem naszego patriotyzmu i najlepszych tradycji jachtingu.

YKP stał się współzałożycielem Polskiego Związku Żeglarskiego i tym samym wnioskodawcą i współtwórcą struktur żeglarskich. Pierwszym Wiceprezesem PZŻ był współzałożyciel YKP Antoni Aleksandrowicz. Obecnie YACHT KLUB POLSKI, to Stowarzyszenie 20 Klubów, w tym 5 polonijnych, kultywujących zasady etyki jachtowej oraz tradycji i szacunku dla Bandery YKP.

Komandor przypomniał pokrótce historię Klubu w Szczecinie. YACHT KLUB POLSKI Oddział Morski w Szczecinie powstał w dniu 21 lutego 1947. Klub utworzyli przedwojenni działacze, których losy wojenne zmusiły do osiedlenia się w Szczecinie. Komandorem został wybrany pierwszy Wojewoda Szczeciński – ppłk. Leonard Borkowicz. Klub powołał do życia Delegaturę PZŻ w Szczecinie, przekształconą następnie w Szczeciński Okręgowy Związek Żeglarski, sprawował mandat opiekuńczy nad jachtami rewindykowanymi z Niemiec oraz założył terenowe Koła Kapitanów, niezależnie od ich klubowej przynależności. YACHT KLUB POLSKI Oddział Morski w Szczecinie ze względu na swoje tradycje utracił poparcie czynników nadrzędnych, przegrał arbitraż o jachty i na podstawie decyzji politycznej władz miasta, w 1951 roku został rozwiązany, a jego mienie przekazano innym Klubom.

Po 42 latach, w dniu 9 stycznia 1993 roku z inicjatywy Tadeusza Siwca odbyło się zebranie założycielskie Klubu, w którym uczestniczyło 20 żeglarzy. Przyjęto przedstawiony przez kapitana Tadeusza Siwca statut Klubu, dokonano wyboru Zarządu Klubu i Komisji Rewizyjnej oraz podjęto uchwałę następującej treści:

1. Powołać Klub zrzeszający armatorów jachtów prywatnych, członków ich rodzin oraz członków załóg.
2. Wystąpić z wnioskiem do Urzędu Wojewódzkiego o reaktywowanie rozwiązanego w 1951 roku YACHT KLUBU POLSKI w Szczecinie i przejąć jego nazwę, tradycje i symbolikę.
Komandorem został wybrany jkżw Tadeusz Siwiec.

W bieżącym sezonie Klub zorganizował XX Regaty o Puchar YACHT KLUBU POLSKI SZCZECIN oraz IV Regaty o Puchar Cartera. Puchar przechodni dla najszybszego jachtu w czasie przeliczonym zdobył jacht „EXOCET” prowadzony przez kapitana Michała Jabłońskiego.

Ponadto Klub zacieśnił współpracę z Polish Match Tour i w tym roku był współorganizatorem cyklu regat Pucharu Świata w żeglarstwie oraz Szczecińskiej Ligi Regatowej.

Członkowie YKP SZCZECIN startowali w wielu regatach odnosząc sukcesy.
• Patryk Zbroja na jachcie „Tomahawk” brał udział w 10 regatach zaliczanych do Pucharu Świata w match-racingu. Uczestniczył również w czterech imprezach w formule flotowej – w Berlinie zajmując 3 miejsce, w Regaty Unity Line zdobył trofeum dla najszybszej bezwzględnie we wszystkich wyścigach. Zdobył również Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbie oraz główne trofeum w Regatach Mistrzów o Złotego Gryfa Pomorza Zachodniego.
• Henryk Kałuża na jachcie „Harry” zdobył jako samotnik Puchar Burmistrza Stepnicy, zajął drugie miejsce w klasie otwartej w regatach Sputnik Cup, został Mistrzem Polski w klasie ORC oraz zajął 28 miejsce w Mistrzostwa Świata ORC.
• Cezary Wolski na jachcie „Sharki” zajął i miejsce w grupie jachtów bez pomiaru w 50 Etapowych Regatach Turystycznych po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim oraz I miejsce w klasie open w Pucharze Bałtyku Południowego.

W dniu 7 lipca br. na jachcie „POLONEZ” podniesiona została bandera YACHT KLUBU POLSKI. Jacht pod dowództwem kapitana Filipa Gruszczyńskiego brał udział w regatach The Tall Ships` Races 2014.

W tegorocznym sezonie Klub zorganizował dwa kursy na stopnie żeglarskie.
Stopień żeglarza uzyskało 10 osób, natomiast jachtowego sternika morskiego 5 osób.

Komandor poinformował, że YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN liczy obecnie 50 członków, w tym 13 kapitanów, 8 j.s.m., 12 s.j., 4 żeglarzy, 9 bez stopnia, 4 j.s. motorowodnych. Członkowie Klubu są armatorami 22 jachtów żaglowych i 6 motorowych. W tym sezonie przybyło 4 nowych członków.

Komandor podziękował wszystkim członkom Klubu za aktywny udział przy realizacji projektów YACHT KLUBU POLSKI SZCZECIN w sezonie 2014 oraz życzył dużo zdrowia i pomyślności. Na zakończenie uroczystości oświadczył:
SEZON ŻEGLARSKI 2014 UWAŻAM ZA ZAKOŃCZONY !

KPT. JANUSZ CHARKIEWICZ

SOCIAL MEDIA

Regaty Jesienne: żeglarze ruszają po „Błękitną Wstęgę”

W najbliższa sobotę w Szczecinie w ramach 72. Międzynarodowych Regat Jesiennych żeglarze wystartują w Wyścigu o Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbie. Rywalizacja w Regatach o Błękitną Wstęgę rozegra się na jeziorze Dąbie w sobotę 26.września – start godz. 10:00. Zgłoszenia...

Nowe wyspy na Zalewie Szczecińskim

"Brysna" i "Śmięcka" to nazwy wybrane przez internautów dla dwóch nowych wysp usypanych na Zalewie Szczecińskim. Konkurs zorganizowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. "Brysna" to połączenie nazw "bryza" i "sny". Z kolei "Śmięcka" nawiązuje do...

Ile Bursztynowych Kotwic dla zachodniopomorskich marin?

Trwa audyt marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego w ramach systemu certyfikacji portów jachtowych „Bursztynowe Kotwice”. To druga edycja zapoczątkowanego w 2015 roku programu certyfikacji. Przypomnijmy, Związek Portów i Przystani Jachtowych przy współpracy z...

Już jest – nowe wydanie Locji Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego!

Długo wyczekiwane i niezwykle popularne wśród żeglarzy wydawnictwo trafia własnie do marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Kilka tysięcy egzemplarzy świeżo zaktualizowanej Locji Zachodniopomorskiego Szalu Żeglarskiego jest już dostępne dla żeglarzy....

Powstanie pierwsza inteligentna marina na Szlaku Żeglarskim

Marina Yacht Residence to nowy port jachtowy, który ma powstać w Szczecinie na terenie Camping Marina PTTK przy ulicy Przestrzennej. Będzie to pierwsza w dużej mierze bezobsługowa przystań na Pomorzu Zachodnim! Przeprowadzenie inwestycji będzie możliwe dzięki dotacji...

[Aktualizacja nr 1] Sprawdzaj komunikaty nawigacyjne dot. sytuacji na Odrze

W związku z pojawieniem się śniętych ryb na Odrzańskiej Drodze Wodnej pracownicy Wód Polskich podejmują szereg czynności i działań zmierzających do ograniczenia tego problemu i znalezienia przyczyny. Przypominamy o śledzeniu komunikatów nawigacyjnych.

Żagle 2022 w liczbach

To było wyjątkowe wydarzenie w Szczecinie! Choć okoliczności nie były sprzyjające, a pogoda próbowała pokrzyżować plany organizatorom, wszystko się udało - łącznie przez trzy dni po obu stronach Odry bawiło się ponad 115 tysięcy osób! Trzy dni atrakcji, program...

Promowaliśmy nasze mariny podczas Hanse Sail w Rostocku

Tym razem z promocją Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego zawędrowaliśmy do niemieckiego Rostocku na coroczny zlot jachtów tradycyjnych i muzealnych, który należy do największych tego typu imprez na świecie. Wydarzenie to odbywa się od każdego sierpnia już od 1991...

Żagle 2022: Żeglarski Szczecin zaprasza!

Do wydarzenia Żagle 2022 pozostały już tylko kilka dni. To najwyższy czas na to by przedstawić program trzydniowej imprezy. Zapraszamy do Szczecina! Most pontonowy łączący dwa brzegi udostępniony będzie po godzinie 10. W tym czasie, w różnych punktach miasta, trwały...

Telefony alarmowe

Pin It on Pinterest