Żeglarskie wspomnienia na całe życie

29 sierpnia 2014

Szóstka uczniów szczecińskich szkół, wyłoniona w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Szczecińska Szkoła pod Żaglami, zakończyła rejs po wodach Bałtyku i Morza Północnego. Jak wspominają swój rejs życia?

Agnieszka

O  konkursie  dowiedziałam  się  z  facebooka.  Nigdy  wcześniej  nie  płynęłam  w  żadnym  rejsie,  więc postanowiłam wziąć w nim udział. Żeglarstwo wyobrażałam sobie w zupełnie inny sposób. Myślałam, że będzie to wyjazd rekreacyjny, taki, jakie pokazują w kolorowych magazynach, natomiast okazało się to szkołą przetrwania. Gdy pojawiły się pierwsze duże fale byłam przerażona, lecz bardziej doświadczone osoby wytłumaczyły mi wszystko i już po dwóch dniach bawiłam się doskonale. Podczas rejsu nauczyłam się także podstaw żeglarstwa i wiem, że chcę do tego wrócić. Jestem bardzo zadowolona z tej przygody i nie mogę doczekać się następnego rejsu, na który będę mogła popłynąć.

Ania

Wszystko zaczęło się od przeczytania postu o konkursie na portalu społecznościowym. Konkurs ? Pytania? Darmowy rejs w malownicze strony. Każdy chciałby to przeżyć. A wiec spróbowałam.  Szukałam  odpowiedzi  na  trudne  pytania.  I tak  o  to  wygrałam.  Teraz  mogę  śmiało napisać, że choć pogoda nie dopisała nasz zapał i humor nie psuł atmosfery rejsu. Fiordy z bliska są takie piękne.  Malownicze  widoki  zapierały  dech  w  piersi.  Ale  to  nie  wszystko.  Codzienne  obowiązki, wachta, gotowanie – praca w zespole podobała mi się najbardziej. Sterowanie to nie taka łatwa sprawa. Czasami miałam problemy, ale zawsze obok ktoś był by pomóc. Nie miałam na co narzekać. Deszcz, słońce , każda  pogoda  przynosiła  nowe  przygody.  Uważam  rejs  za  bardzo  udany.  Zobaczyłam wiele pięknych miejsc. Nie żałuje ani chwili spędzonej na pokładzie S/y Urtica.

Piotr

O konkursie dowiedziałem się ze strony Szczecińskiej Szkoły pod Żaglami. Uznałem to za świetną okazję, gdyż  rejs  na  tak  ciekawej  trasie  i  w  takim  towarzystwie  nie zdarza  się  często,  zwłaszcza  gdy  jest  on nagrodą  konkursową.  Był  on  dla  mnie  świetną  możliwością  do  rozwijania  swoich  umiejętności  i  pasji.

Konrad

Dzięki  udziałowi  w konkursie  mogłem  dowiedzieć  się  wielu  interesujących  rzeczy  związanych  z  żeglarstwem  w  naszym rejonie. Dostałem szansę poszerzania swojego nowego zainteresowania w bardzo ciekawym i interesującym  rejsie  po  wodach  Morza  Północnego  i  Bałtyckiego.  Poznałem  podstawy  żeglarstwa na innym poziomie. Dzięki rejsowi na pewno dalej będę poznawać smak żeglarstwa. Mam nadzieje, że niebawem uda mi się wyruszyć w następny rejs.

Michał

O konkursie dowiedziałem się, ze strony internetowej Stowarzyszenia Szczecińskiej Szkoły pod Żaglami. Postanowiłem wziąć udział, gdyż okazja do wygrania rejsu po Morzu Północnym nie zdarza się często. Żegluję od kilku lat i pomimo choroby morskiej uwielbiam to. Najbardziej w trakcie rejsu spodobała mi się załoga. To naprawdę fajni ludzie, którzy bardzo chętnie okazywali pomoc w razie potrzeby. Cieszę się, że zdobyłem doświadczenie, które na pewno przyda mi się w przyszłości. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody rejs zaliczam do udanych. Mam nadzieję, że zostanie zorganizowanych więcej podobnych konkursów i rejsów dla większej liczby osób.

Kamil

Możliwość  wzięcia  udziału  w  konkursie,  w  którym  można  wygrać  rejs  po  Morzu  Północnym  i  wodach Morza  Bałtyckiego  znalazłem  w  sieci. W związku z tym iż wcześniej żeglowałem, miałem świadomość iż będą to swego rodzaju kolejne testy i wyzwania postawione przede mną, związane z chorobą morską, klasą jachtu na której nigdy wcześniej nie żeglowałem i paroma innymi… Poza tym byłem też ciekawy innych portów, akwenów i żeglowania po nich.  Więc  bez  zastanawiania  zacząłem  szukać  odpowiedzi  na  konkursowe  pytania. Teraz, gdy to piszę wiem że nie była to zła decyzja…

Kapitan

Rejs okazał się wielkim sukcesem, mam nadzieje, że każdy złapał żeglarskiego bakcyla i będzie żeglował dalej. Cieszy mnie również bardzo duże zainteresowanie naszym lokalnym Zachodniopomorskim Szlakiem Żeglarskim wśród zagranicznych żeglarzy. W portach było dużo pytań o jacht, rejs, załogę oraz szlak. Oby więcej takich rejsów Szczecińskiej Szkoły pod Żaglami!

Piotr

Z Kapitanem tym płynę już nie pierwsz raz… ale tego jeszcze nie było, czyli rejs po fiordach połączony z promocją Szlaku i wciąganiem młodzieży do żeglarstwa przez Stowarzyszenie. Idea świetna, ale to co wyszło  okazało  się  lepsze  niż  mogliśmy  przypuszczać.  Kolejni  zarażeni  żeglarstwem  –  to  na  pewno  i miejmy nadzieję, że praca jaką włożyli w promocję poskutkuje, a taki rejs będzie jednym z wielu takiego typu.

A fiordy? Fiordy to nam z ręki jadły.

Galeria

IMG_7147IMG_7158IMG_7166SAM_0179SAM_0302SAM_0342Żeglarskie Wspomnienia Na Całe ŻycieIMG_7399

Esbjerg, 06.08.2014

Wczoraj przyjechaliśmy do Esbjerg. Po dość wygodnej nocy w autokarze rano dojechaliśmy do portu wymiany. My czyli, I oficer Piotr, II oficer Ania, III oficer Michał i załoga: Agnieszka, Kamil, Konrad. A rejs, to nagroda wygrana w konkursie. Zaczęliśmy od krótkiej integracji zwiedzając miasto, a przy okazji mięliśmy możliwość zobaczyć żaglowce biorące udział w regatach The Tall Ships Races. Następnie pakowanie jachtu, obiad, a reszta dnia to szkolenia. W końcu trzeba się nauczyć obsługiwać nasz jacht, nasz dom przez kolejne 14 dni. – Zaraz idziemy w morze – powiedział Kapitan, ciekawe jak będzie wyglądał kolejny dzień.

Arendal, 07.08.2014

Dopłynęliśmy, co najważniejsze cali i zdrowi, ale po kolei. Wiatr, słońce, fale i … choroba morska, a przynajmniej niektórzy z nas mieli możliwość oddać parę  pokłonów Neptunowi. Świat na morzu wygląda zupełnie inaczej niż na lądzie. Kołysanie, przechył,  wachty, statki, to w tych paru słowach można zamknąć wszystko. No może jeszcze rozgwieżdżone niebo,  światła statków i fosforyzująca woda, kto by się spodziewał, że na morzu jest tyle kolorów. Zaraz idziemy na miasto, zobaczymy jak wygląda Norwegia.

Kragero, 08.08.2014

A fiordy to nam z ręki jadły, czyli dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem żeglowania po fiordach. Kto by  pomyślał, że tyle wzgórz, skał i wody można znaleźć w jednym miejscu. Coś pięknego. Przy okazji zwiedziliśmy jeszcze Risor, kolejny norweski port zaliczony. Domki na wzgórzach, wąskie  uliczki, można pozazdrościć widoków. Życie tutaj płynie zupełnie inaczej.

Kragero, 12.08.2014

A my ciągle w tym samym porcie, ale z pogodą nie wygrasz. W końcu safety first, a złą pogodę na morzu najlepiej podziwia się z lądu. Co robić z taką ilością wolnego czasu? Wieczorek szantowy, wieczorek  filmowy, nauka szplajsów (taka zabawa sznureczkami), wycieczki po okolicznych wzgórzach, no i Oslo. Tym razem nie jachtem, ale od czego są autobusy. Oslo oczami pieszego wydaje się ciekawe, szkoda że mieliśmy tak mało czasu. Ciężko zwiedzić tyle różnych miejsc w tę parę godzin, trzeba tam będzie  jeszcze kiedyś wrócić. Jutro znowu idziemy w morze. Nasz cel to Helsinborg, ale zobaczymy gdzie nas wiatr zawieje.

Falkenberg, 14.08.2014

Nie udało się! Stwierdziliśmy, że staniemy w porcie w Falkenberg w Szwecji, a trochę wiatru i fali pomogło nam podjąć tę decyzję. Szkoda, że późna godzina nie pozwoliła nam na zwiedzenie miasta,
natomiast mieliśmy czas na doprowadzenie łódki do porządku po dwudniowym przelocie.

Kopenhaga, 15.08.2014

Po niedługim, spokojnym przelocie znaleźliśmy się w stolicy Danii. Od razu wyruszyliśmy na jej podbój.  Zjedliśmy najpyszniejsze i najdroższe lody w naszym życiu. W tym bardzo żywym i głośnym mieście  spędziliśmy bardzo miły wieczór. Podziwialiśmy ulicznych grajków i tancerzy. Niestety, czas nas goni,  jutro płyniemy do Świnoujścia.

Świnoujście, 17.08.2014

Wreszcie w kraju! W nocy ujrzeliśmy światło latarni w Świnoujściu. Chwilę przed główkami, zrzuciliśmy żagle, co zajęło nam trochę więcej czasu niż zwykle. Pierwszą noc w Polsce, spędziliśmy wspólnie, rozmawiając i śpiewając do samego rana. Zbawieniem był ciepły prysznic i decyzja Kapitana o  późniejszej porze śniadania . Po odespaniu długiej nocy, poświęciliśmy trochę czasu na sprzątaniu i doprowadzeniu jachtu do stanu  używalności. Po południu plaża, deptak i odpoczynek…

Trzebież, 18.08.2014

Słońce, wiatr, fale, czego chcieć więcej. Gdyby tylko jeszcze nie chlapało. Trzebież to drugi port Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, który mamy okazję odwiedzić. Wieczorem wspólnie z załogą s/y Hajduk rozpalamy ognisko i pieczemy kiełbaski.

Marina Gocław, 19.08.2014

Już prawie w domu. Po południu przestawiliśmy się do Mariny Gocław. Czas wysprzątać jacht, w końcu kawał drogi za nami, czas zacząć się pakować, wyciągnąć ostatnią parę czystych skarpetek, ostatnią czystą koszulkę. Po wszystkim puszczamy wodzę kulinarnych fantazji i szalejemy w kambuzie dojadając to co zostało niezjedzone w czasie rejsu. Oby zostało coś na śniadanie.

Centrum Żeglarskie, 20.08.2014

Home, sweet home można powiedzieć. Dla niektórych z nas to był bardzo długi okres poza domem, ale jak zwykle szkoda, że rejs już się kończy. O 12.00 zostaliśmy powitani przez rodziców, znajomych, pracowników Centrum Żeglarskiego, a niektórzy nawet swoje drugie połówki 😉

Podsumowując:

Przepłynęliśmy 660,0Mm w 109h.
Odwiedziliśmy 9 portów w 4 państwach.
Składaliśmy niezliczoną ilość hołdów Neptunowi.
Rozdaliśmy równie wielką ilość ulotek promujących Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

Mała galeria

phoca_thumb_l_g0056226phoca_thumb_l_gopr6083phoca_thumb_l_gopr6092phoca_thumb_l_gopr6107phoca_thumb_l_gopr6129phoca_thumb_l_gopr6256phoca_thumb_l_gopr6278phoca_thumb_l_img_7165

SOCIAL MEDIA

Regaty Jesienne: żeglarze ruszają po „Błękitną Wstęgę”

W najbliższa sobotę w Szczecinie w ramach 72. Międzynarodowych Regat Jesiennych żeglarze wystartują w Wyścigu o Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbie. Rywalizacja w Regatach o Błękitną Wstęgę rozegra się na jeziorze Dąbie w sobotę 26.września – start godz. 10:00. Zgłoszenia...

Nowe wyspy na Zalewie Szczecińskim

"Brysna" i "Śmięcka" to nazwy wybrane przez internautów dla dwóch nowych wysp usypanych na Zalewie Szczecińskim. Konkurs zorganizowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. "Brysna" to połączenie nazw "bryza" i "sny". Z kolei "Śmięcka" nawiązuje do...

Ile Bursztynowych Kotwic dla zachodniopomorskich marin?

Trwa audyt marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego w ramach systemu certyfikacji portów jachtowych „Bursztynowe Kotwice”. To druga edycja zapoczątkowanego w 2015 roku programu certyfikacji. Przypomnijmy, Związek Portów i Przystani Jachtowych przy współpracy z...

Już jest – nowe wydanie Locji Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego!

Długo wyczekiwane i niezwykle popularne wśród żeglarzy wydawnictwo trafia własnie do marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Kilka tysięcy egzemplarzy świeżo zaktualizowanej Locji Zachodniopomorskiego Szalu Żeglarskiego jest już dostępne dla żeglarzy....

Wakacje na przystani

Młodzieżowy kurs na żaglarza jachtowego czy aktywne zajęcia na świeżym powietrzu? Centrum Żeglarskie zaprasza do wspólnego spędzania wakacji podczas półkolonii. Jedną z propozycji, jaką przygotowano dla młodzieży jest kurs żeglarza jachtowego, który odbywać się będzie...

Czy powstanie Wolińska Pętla Żeglarska?

Wolińska Pętla Żeglarska to projekt turystyczno-rekreacyjny, który ma na celu rozwój infrastruktury żeglarskiej w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. W Warszawie obradowała nad tym projektem Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Projekt ma na...

Bandera na maszt – inauguracja z jubileuszem w tle

Już w najbliższą sobotę, 11 maja w Centrum Żeglarskim w południe zainaugurowany zostanie sezon w szczecińskim Centrum Żeglarskim. Uroczystość odbędzie się w sobotę, 11 maja. O 11.45, na placu apelowym pod masztem, gdzie przy dźwiękach hymnu podniesiona zostanie...

Kwietniowe Szczecin Fair Play w klasie Omega

27 kwietnia na wodach Jeziora Dąbie odbędzie się pierwsza odsłona regat Szczecin Fair Play dla klasy Omega. Regaty Szczecin Fair Play – Puchar Ziem Zachodnich w klasie Omega, to pierwsza odsłona dobrze znanych i cenionych regat. W pierwszej części na wodach Jeziora...

Znamy plan 60. Etapowych Regat Turystycznych

Poznaliśmy dokładny termin i plan jubileuszowych 60. Etapowych Regat Turystycznych, które już od ponad półwieku cieszą się niezwykła popularnością wśród żeglarzy. Regaty w tym roku rozpoczną się tradycyjnie w Trzebieży - 19 lipca i potrwają do 28 lipca. Żeglarze...

Telefony alarmowe

Pin It on Pinterest