CKE Rzeźnia w Szczecnie już w czwartek zaprasza na film dokumentalny o “Nie obawiaj się być szczęśliwym” o Ludomirze Mączce.
W najbliższy czwartek , 8 października, odbędzie się dodatkowy pokaz w ramach cyklu „70 filmów na 70 lecie Szczecina”. Tym razem szczecinianie będą mieli okazję zobaczyć filmy Heleny Borlik.
W ramach akcji w sali kinowej ILUZJON w CKE Stara Rzeźnia co miesiąc odbywają się pokazy filmowe, podczas których można obejrzeć profesjonalne produkcje filmowe szczecińskich twórców, filmy archiwalne, a także filmy amatorskie i niezależne. Pokazom towarzyszą spotkania z bohaterami i autorami filmów. Podczas całego cyklu zaprezentowanych zostanie 70 filmów o naszym mieście.
Celem projektu jest chęć przybliżenia mieszkańcom miasta oraz osobom przyjezdnym, historię Szczecina przez pryzmat sylwetek znanych i nieznanych szczecinian, którzy swoim życiem wypełniają karty tej historii. Miasto i jego klimat tworzą ludzie i właśnie ich doświadczenia budują tożsamość polskiego Szczecina od 70 lat.
Wyjątkowe, dodatkowe spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek w Starej Rzeźni o godz. 18.00. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną filmy autorstwa Heleny Borlik-Salcewicz – reżyserki, dokumentalistki, żeglarki, która przez wiele lat prowadziła Koło Młodego Filmowca w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczecinie.
Podczas pokazu zaprezentowane zostaną filmy:
1. „Nie obawiaj się być szczęśliwym” – portret filmowy kapitana Ludomira Mączki.
2. „Geniusz i ja” – film o niezwykłej przyjaźni.
3. „Ścieżkami Kota po Szczecinie” – film dokumentalny o wielkim poecie zrealizowany przez Koło Młodego Filmowca przy Miejskim Ośrodku Kultury.
4. „Wolnym być” – dokument o człowieku, który wybrał wolność.
Po projekcji wszystkich filmów odbędzie się spotkanie z ich autorką. Pokaz odbędzie się w sali kinowej ILUZJON w CKE „Stara Rzeźnia”, na Łasztowni, godz. 18.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Kamera. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.70na70.pl
Ludomir Mączka – przez przyjaciół zwany Ludkiem, urodził się 22 maja 1926 r. we Lwowie, zmarł 30 stycznia 2006 r. w Szczecinie, polski żeglarz, kapitan jachtowy, podróżnik i geolog. Przebył na jachtach 170 tys. mil morskich, 9-krotnie przemierzył Atlantyk, 4-krotnie Pacyfik, 3 krotnie Ocean Indyjski. Jako geolog poznał Mongolię, Zambię, Andy, jako podróżnik nawiązał przyjaźnie z tysiącami ludzi w wielu miejscach świata. Był obywatelem świata. Miał obywatelstwo polskie i kanadyjskie, mieszkał wszędzie i nigdzie, miał przyjaciół na całym świecie, który opłynął swoim ukochanym jachtem „Marią”.
Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej UM Szczecin