PL EN DE
займ на карту срочно без отказа
  • Home  /
  • Aktualne   /
  • Szczeciński element w tegorocznych Nagrodach im. Leonida Teligi
Szczeciński element w tegorocznych Nagrodach im. Leonida Teligi Nagrody imienia Leonida Teligi Włącz widok pełnoekranowy

Szczeciński element w tegorocznych Nagrodach im. Leonida Teligi

Od roku 1971, miesięcznik „Żagle” przyznaje nagrodę im. Leonida Teligi za twórczość literacką, osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz popularyzacji żeglarstwa w Polsce. Nagroda ta jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień żeglarskich w kraju.

W kategorii publikacja o tematyce żeglarskiej jury zdecydowało o nieprzyznaniu nominacji za rok 2014 za konkretne pozycje. Przyznało natomiast nagrodę specjalną za całokształt twórczości literackiej Zbigniewowi Kosiorowskiemu. Autorowi kilkunastu doskonałych książek min. „13 w skali Beauforta”, „Ocean pierwszy”, „Skarby kapitana Flinta”, „Rozbitkowie”, „Desant” oraz kilku publikacji naukowych z zakresu żeglarstwa. Kapitan Kosiorowski był laureatem nagrody im. Leonida Teligi w 1990 roku, którą otrzymał na za czterotomowy cykl powieści "Przez cztery oceany". Zbigniew Kosiorowski, to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego żeglarstwa, wieloletni członek władz Polskiego Związku Żeglarskiego. Były szef Radia Szczecin i Wydawnictwa „Glob”, animator życia żeglarskiego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Uczestnik regat Admiral’s Cup w 1979 roku.

W kategorii żeglarski wyczyn sportowy nominacje otrzymali: 1. Załoga w składzie Piotr Ogrodnik, Piotr Petryla i Grzegorz Banaszczyk za zdobycie mistrzostwa świata w klasie Micro. 2. Karol Jabłoński za zdobycie ósmego tytułu mistrza świata w bojerowej klasie DN. 3. Radosław Furmański za tytuły mistrza świata i Europy juniorów w klasie RS:X 4. Piotr Muszka za wywalczenie tytułu Mistrza Europy w klasie RS:X

Nagrodę otrzymali - Piotr Ogrodnik, Piotr Petryla i Grzegorz Banaszczyk za zdobycie mistrzostwa świata w klasie Micro. To ich drugi tytuł mistrzowski w tej klasie. Potwierdzenie polskiej dominacji w klasie Micro, umiejętności żeglarskich, zdolności polskich konstruktorów – łódkę zaprojektował Leszek Gonciarz, budowniczych – łódkę zbudował Grzegorz Banaszczyk i żaglomistrzów – żagle uszył Stanisław Sawko.

W kategorii popularyzacja żeglarstwa jury nominowało: 1. Bractwo Kaphornowców - za 40 lat promocji polskiego żeglarstwa oceanicznego. 2. Program Edukacji Morskiej w Gdańsku - za działania na rzecz popularyzacji żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży. 3. Marka Szurawskiego za upowszechnianie od lat kultury związanej z morzem i jego historią.

Nagrodę otrzymał – Marek Szurawski - To człowiek instytucja, jeden z najwybitniejszych polskich szantymenów, członek legendarnej grupy „Stare Dzwony”, niestrudzony popularyzator kultury morskiej i historii z nią związanej. Autor programów radiowych i telewizyjnych. Od lat wielki przyjaciel magazynu „Żagle”, laureat nagrody im. Leonida Teligi w 1992 roku za książkę "Szanty i szantymeni".

Napisane przez Marta Dębek

Zostaw komentarz

займ на карту быстро